Aromaterapija in eterična olja

Aromaterapija in eterična olja

Aromaterapija nikakor ni nov oz. novodobni pojem, prve zametke le-te je moč opaziti namreč že v antičnem obdobju. Vse stare civilizacije (od Egipčanov pa do Aztekov) so uporabljale aromatične materiale za odišavljenje prostorov, parfume in zdravilne pripravke.

Za zdravljenje telesnih in duševnih težav so se zatorej že pred tisočletji uporabljale dišeče rastline in njihovi izvlečki, sama aromaterapija kot zdravstvena metoda pa naj bi se začela uporabljati pred približno 4000 leti, in sicer na Kitajskem. Iz tistega časa izvira tudi najstarejša poznana kitajska medicinska knjiga, v kateri je opisanih preko 300 vrst dišečih rastlin in njihovih vplivov na telo.
 

delarom, limonino olje
Slika: limonino olje
 

Osnova aromaterapije so zatorej rastlinski izvlečki in pa eterična olja. Slednja na dva načina učinkujejo na človeka. Skozi vohalni sistem vstopijo v limbični sistem in od tam v možgane, ali pa skozi kožo v človeško telo. Eterična in osnovna olja lahko uporabljamo v obliki razpršilcev, za neposredne inhalacije, nanašanje na kožo in drugo. Njihove lastnosti združujemo v boju proti virusom in bakterijam, glivicam in drugim nevšečnostim na telesni ravni in tudi psihični, saj odpravljajo ali omilijo depresijo, poživljajo telo in duha, umirjajo, ponesejo v spanec ali samo sprostijo. Starim civilizacijam so bila eterična olja temelj obrambe pred kužnimi boleznimi. Ideja preventive in pa obrambe telesa pred kužnimi boleznimi, kot dodana vrednost eteričnih olj, pa živi še danes – namreč v eteričnih oljih najdemo idealno zdravilo proti prehladu. Poleg toplega čaja, limon in medu, zelo učinkovito prehladu napovemo vojno ravno z aromaterapijo. Vsa eterična olja so namreč znana po svojem antiseptičnem delovanju, kar pomeni, da čistijo oz. ubijajo veliko število mikrobov v prostorih v katerih živimo ali delamo. Že s samim čiščenjem prostorov in z razpševanjem eteričnih olj naredimo prvi korak k boljšemu počutju. Tekom prehlada se priporoča tudi direkten nanos eteričnih olj na obolelo mesto (npr. mazanje in masiranje pljuč) ali pa inhalacija le-teh. Eterična olja bodo namreč sprostila in odprla dihalne poti. Zaradi vseh omenjenih pozitivnih lastnosti, se eterična olja uporabljajo tudi v kozmetiki in so nepogrešljiva '' zdravilna'' učinkovina naravne kozmetike. Kar je zelo dobra novica, saj je koža naš največji organ in je še kako pomembno kaj se preko nje absorbira v naše telo. Ta organ je sestavljen iz povrhnjice, usnjice in podkožja. Na povrhnjici oz. epidermisu se manifestirajo težave, ki se lahko pravzaprav dogajajo veliko globlje, tj. v tretji plasti kože. Ravno zaradi tega je še kako pomembno, da zdravilne učinkovine, ki jih nanašamo neposredno na našo kožo, prodirajo čim dlje v kožo. Tu se eterična olja odlično obnesejo, saj učinkujejo direktno na vse plasti kože. Dobro se topijo v rastlinskih oljih, alkoholu in delno tudi v vodi, tako da so primerni dodatki kozmetičnim sredstvom ter za nego in zdravljenje obolele kože. Ko se uporabljajo eterična olja v terapevtske namene, je izredno pomembno razmerje le-teh v mešanici oz. zdravilnem pripravku. Osnovna in eterična olja se med seboj dopolnjujejo. Gre za t.i. sinergijo in komplementarno (so)delovanje eteričnih olj v določeni mešanici. Kaj to pomeni? Za lažjo predstavo, vzemimo primer kamilice in sivke, ki sta znani po svojih protivnetnih karakteristikah. Ker imata obe podoben/enak način delovanja, bo tako eterično olje kamilice okrepilo eterično olje sivke. Iz zgoraj navedenih razlogov je zatorej priporočljivo in pomembno, da se podobne rastline (iz iste botanične družine ali pa s skupnim/podobnim načinom delovanja) pri zdravilnih pripravkih skupaj mešajo.

Na splošno imajo eterična olja na nas različen vpliv, odvisno od vrste rastline, iz katere je bilo pridobljeno. V spodnji razpredelnici je opisanih nekaj najpogostejših eteričnih olj in njihovih učinkov na telo.

ETERIČNA OLJA RASTLINSKA OLJA

UČINEK

DIVJI BRIN (ETERIČNO OLJE)

Eterično olje divjega brina deluje antiseptično, čisti in obnavlja celice.

PALISANDER (ETERIČNO OLJE)

Učinkovito obnavlja tkiva, mehča,krepi, anti-age učinek.

RIMSKA KAMILICA

Eterično olje rimske kamilice učinkovito pomirja in deluje protivnetno.

ČEBELJI VOSEK

Ustvari zaščitni film.

LIMONA (ETERIČNO OLJE)

Krepi živčni sistem, močni antiseptik, krepi imunski sistem in ščiti pred napadi virusov in bakterij.

KORIANDER (ETERIČNO OLJE)

Splošni stimulant telesa in duha, pomaga se boriti proti stresu.

BOMBAŽEVEC (ETERIČNO OLJE)

Eno redkih rastlinskih olj, primernih za suho kožo. Kožo naredi mehko, rožno in jo poživi.

CIPRESA (ETERIČNO OLJE)

Pospeši pretok limfe.

KADILO (ETRIČNO OLJE)

Spodbuja imunski sistem, krepi in deluje poživljajoče.

ORANŽNI CVET (ETERIČNI VOSEK)

Pomirja, gladi, mehča.

ORANŽNI CVET (CVETNA VODA)

Blaži in ponovno vzpostavlja ravnovesje suhe kože. Pomiri in mehča suho in razdraženo kožo.

NAVADNI SLEZ

Ena od rastlin z najbolj mehčalnimi in pomirjevalnimi učinki.

SUHOCVETNICA (ETERIČNO OJE)

Delue proti prostim radikalom, spodbuja proizvajanje kolagena 3, deluje proti gubam in poživi zrelo in utrujeno kožo.

NAVADNI BRŠLJAN

Razbremeni in deluje proti zabuhlosti.

LITSEA CUBEBA (ETERIČNO OLJE)

Spodbuja proizvajanje kolagenov 1 in 3 ter vlaži* kožo.

MAGNOLIJA (ETERIČNO OLJE)

Kožo pomirja in jo naredi napeto.

SLEZENOVEC

Blaži, pomiri, mehča.

MENTOL (CVETNA VODA)

Deluje energijsko in poživljajoče.

LIMONINA META (ETERIČNO OLJE)

Blaži in pomirja.

MIMOSA TENUIFLORA

Deluje proti prostim radikalom, ki napadajo kolagen, elastin in hialuronsko kislino. Deluje proti gubam in celi.

NEROLI (ETERIČNO OLJE)

Vlaži* in ščiti občutljivo kožo.

OLJE MARELIČNIH PEČK

Obogateno z vitaminom A in linolensko kislino: hrani, vlaži*, obnavlja in kožo naredi prožno.

SLADKA POMARANČA (ETERIČNO OLJE)

Spodbuja in obnavlja, krepi kožno tkivo. Vrača mladost zreli koži.

GRENIVKA (ETERIČNO OLJE)

Vrača energijo in vitalnost zamašeni in mastni koži.

PAČULI (ETERIČNO OLJE)

Obnavlja vlakna,celi in krepi.

BRESKVINO MASLO

Vlaži* in hrani. V trenutku se vpije.

OLJE GROZDNIH PEČK

Obnavlja celično membrano in vlakna, hrani in ščiti kožo.

ZRNCA GRENKE POMARANČE (ETERIČNO OLJE)

Sprošča in deluje protistresno.

CITRONOVEC (ETERIČNO OLJE)

Pomirja in vzpostavlja ravnovesje.

IZVLEČEK VRTNICE

Mehča in ima anti-age učinek.

VRTNICA (ETERIČNO OLJE)

Krepi, spodbuja proizvajanje kolagena 3.

OLJE MUŠKATNEGA ŠIPKA

Obogateno z vitaminom A.  Anti-age učinek.

SANDALOVINA (ETERIČNO OLJE)

Celi, anti-age učinek.

YLANG-YLANG (ETERIČNO OLJE)

Deluje protistresno, čisti, pomaga zavirati staranje kože.

OLJČNO OLJE

Hrani, ščiti in kožo naredi prožno.


Priporočeni izdelki:
Delarom bogata krema iz breskovega masla, 50 mL
Dobro zaščitena koža dobi nov sijaj. Nanesite na obraz zjutraj in/ali zvečer...
Delarom pomarančni sladkorni piling iz oranžnega cveta, 200 mL
Koži se povrnejo energija, prožnost ter občutno bolj gladek in svež videz ...
Povezani članki:

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

Zadnje novice

Aktualno Najbolj brano Najbolj komentirano

Tek dojemajmo kot krepilno vajo, vmesna hoja je zelo dobrodošel počitek. Prve tri mesece navajanja na tek ne tecite več kot dvakrat na teden.

Diagnoza rak je nedvomno ena najhujših, s katero se mora spoprijeti vedno več ljudi, tudi v Sloveniji. Čeprav posledica odkritja raka že dolgo ne pomeni več zagotovo smrti, pa podatki Eurostata, da je v letu 2015 v Evropski uniji zaradi raka največ ljudi umrlo prav v Sloveniji, niso spodbudni. Kaj lahko naredimo, da se raku izognemo?

Menopavza je normalen, neizogiben proces staranja in ne bolezen. Ponavadi se zgodi nekje med 45. in 55. letom. Kljub temu, se o menopavzi zelo malo govori in ostaja tabu tema. Ženske se je skoraj bojimo, saj označuje konec mladosti in plodnega obdobja. Pa je res tako?

Ste se vse poletje skrivali v dolgih hlačah in širokih majicah, ker vam kljub trudu ni uspelo shujšati niti kilograma? Potem po vsej verjetnosti potrebujete hitri tečaj uspešnega hujšanja. Spoznajte pet razlogov, zaradi katerih so vaše diete neuspešne, in do pomladi dosezite cilj, ki se vam je še pred minuto morda zdel nedosegljiv. Čas je, da se poslovite od odvečnih kilogramov.

Človeško telo je, razen na ustnicah, dlaneh in podplatih ter na določenih sramnih predelih, prekrito z dlakami. Poraščenost z močnimi dlakami (terminalnimi) je na nekaterih predelih telesa (obrvi, trepalnice, lasišče, pazduhe, genitalije) po puberteti enaka obema spoloma in vsem prebivalcem naše Zemlje.

V življenju moteče tvorbe na koži opazi skoraj vsakdo. Pred odstranitvijo je ključen natančen pregled kožnih sprememb pri dermatologu, ki bo z dermatoskopom postavil diagnozo in šele nato pacientu predstavil primerne možnosti odstranitve. Med slednjimi je prav radiofrekvenčna (RF) ablacija tista, ki jo zelo pogosto uporabljamo, saj daje zelo dobre rezultate.

Novosti

Prijava na e-novice

Bodite obveščeni o novostih in prejemajte obvestila...
Seznanjen sem z Izjavo o varstvu osebnih podatkov.

Napovedujemo