Menstrualni ciklus: Kako deluje

Menstrualni ciklus: Kako deluje

Menstruacija je luščenje spremenjene maternične sluznice, je normalen pojav za vsako zdravo žensko. Ciklus traja 28 dni in obsega obdobje od zorenja jajčeca do menstruacije, tako imenovane mesečne krvavitve, s katero se ciklus konča. Menstruacija pomeni začetek pubertete pri mladih dekletih. To se zgodi približno v starosti od 9 do 16 let. Med menstruacijo, ki običajno traja od 2 do 7 dni, se maternična sluznica odlušči in odteka skozi maternični vrat v nožnico kot menstrualna kri.
 


Ženska med menstruacijo običajno izgubi 50 – 200ml krvi. Prvi dan je krvavitev običajno šibka, drugi dan močnejša, nato se jakost ponovno zmanjša. Menstrualna kri je temne barve, pomešana s sluzjo.  delčki maternične sluznice (endometrij), ter je gosto tekoča.
Menstruacijski ciklus se začne na prvi dan obdobja in se konča na prvi dan v naslednjem obdobju. Ciklus traja povprečno 28 dni, vendar lahko sega tudi 21- 45 dni. Vse ženske se med seboj razlikujejo, zato so različna obdobja povsem normalna.

 

 

Hormonski  proces


Med menstrualnim ciklom, se pojavlja natančno zaporedje številnih komunikacij med hormoni po vsem telesu. Padec ravni dveh posebnih hormonov, estrogena in progesterona, spodbudi telo, da zadebeli maternično sluznico v dobi menstruacije.
Estrogen in progesteron, sta ključna akterja menstrualnega ciklusa. Vrednosti teh dveh hormonov, je najnižja ravno med menstruacijo.
Menstrualni ciklus poteka v dveh fazah: folikularna faza in luteinska faza

 

 

 


Folikularna Faza - Rast Foliklov


Folikularna faza je prva faza cikla, ki traja približno 10 do 14 dni. To je produkcija hipofiznega FSH hormona. Ta hormon ureja zorenje jajčeca v enem od obeh jajčnikov pred samo ovulacijo. Dozorevajoče jajčece leži v posebnem delu jajčnika, ki se imenuje mehurček (folikel); ta izloča estrogen. Estogen spodbuja rast nove maternične sluznice, v kateri se lahko ugnezdi oplojeno jajčece. Padec ravni estrogena sproži povečanje folikla stimulirajočega hormona (FSH), ki spodbuja rast skupine foliklov v jajčnikih. Hormoni povzročajo zrele folikle, da se razpočijo in sprostitjo prehod jajčeca v jajcevod. To je začetek ovulacije, ki označuje konec faze foliklov.

 

 


Luteinska faza


Val luteinizirajočega hormona (LH) sproži ovulacijo. Približno na polovici menstrualnega ciklusa sproži LH razpok folikla in sprostitev jajčeca.  Poveča se raven obeh hormonov; Estrogen in progesteron. Ko se jajčece sporosti iz jajčnika, se folikel spremeni v rumeno telesce, ki še naprej izloča hormone. Zrelo jajčece prispe v maternično votlino v prvih nekaj dneh po ovulaciji. Če se jajčece ni oplodilo- propade in se izloči z menstrualno krvjo.
Rumeno telesce preneha izločati progesteron in estrogen konec ciklusa, če ženska ni zanosila. Ko raven obeh hormonov pada, kri ne prehranjuje več maternične sluznice in menstruacija se začne.
Ta faza traja do začetka naslednjega obdobja.

 

 

 

Hormonske posledice


Nihanje hormonov med menstrualnim ciklusom povzročijo tudi številne druge telesne spremembe. Ponavadi pride do povečanja ali zmanjšanja telesne temperature ali izcedka iz nožnice, kot razne bolečine v trebuhu, ki je lahko povezana z ovulacijo ali v začetku menstruacije. Pri nekaterih ženskah so ti simptomi manj opazni, pri drugih pa malo bolj.

 

 

Priporočeni izdelki:
Lunette klasična menstrualna skodelica za šibki tok
Skodelica Lunette je nova in izboljšana verzija menstrualnih skodelic...
Lunette Selene modra menstrualna skodelica za šibki tok
Skodelica Lunette je nova in izboljšana verzija menstrualnih skodelic...
Povezani članki:

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

Zadnje novice

Aktualno Najbolj brano Najbolj komentirano

Tek dojemajmo kot krepilno vajo, vmesna hoja je zelo dobrodošel počitek. Prve tri mesece navajanja na tek ne tecite več kot dvakrat na teden.

Diagnoza rak je nedvomno ena najhujših, s katero se mora spoprijeti vedno več ljudi, tudi v Sloveniji. Čeprav posledica odkritja raka že dolgo ne pomeni več zagotovo smrti, pa podatki Eurostata, da je v letu 2015 v Evropski uniji zaradi raka največ ljudi umrlo prav v Sloveniji, niso spodbudni. Kaj lahko naredimo, da se raku izognemo?

Menopavza je normalen, neizogiben proces staranja in ne bolezen. Ponavadi se zgodi nekje med 45. in 55. letom. Kljub temu, se o menopavzi zelo malo govori in ostaja tabu tema. Ženske se je skoraj bojimo, saj označuje konec mladosti in plodnega obdobja. Pa je res tako?

Ste se vse poletje skrivali v dolgih hlačah in širokih majicah, ker vam kljub trudu ni uspelo shujšati niti kilograma? Potem po vsej verjetnosti potrebujete hitri tečaj uspešnega hujšanja. Spoznajte pet razlogov, zaradi katerih so vaše diete neuspešne, in do pomladi dosezite cilj, ki se vam je še pred minuto morda zdel nedosegljiv. Čas je, da se poslovite od odvečnih kilogramov.

Človeško telo je, razen na ustnicah, dlaneh in podplatih ter na določenih sramnih predelih, prekrito z dlakami. Poraščenost z močnimi dlakami (terminalnimi) je na nekaterih predelih telesa (obrvi, trepalnice, lasišče, pazduhe, genitalije) po puberteti enaka obema spoloma in vsem prebivalcem naše Zemlje.

V življenju moteče tvorbe na koži opazi skoraj vsakdo. Pred odstranitvijo je ključen natančen pregled kožnih sprememb pri dermatologu, ki bo z dermatoskopom postavil diagnozo in šele nato pacientu predstavil primerne možnosti odstranitve. Med slednjimi je prav radiofrekvenčna (RF) ablacija tista, ki jo zelo pogosto uporabljamo, saj daje zelo dobre rezultate.

Novosti

Prijava na e-novice

Bodite obveščeni o novostih in prejemajte obvestila...
Seznanjen sem z Izjavo o varstvu osebnih podatkov.

Napovedujemo