Rak jajčnikov: ko najprej pomislimo na prebavne motnje

Rak jajčnikov: ko najprej pomislimo na prebavne motnje

Rak jajčnikov je med ginekološkimi raki najbolj smrtonosen. Ker gre za bolezen, ki se razvija brez značilnih simptomov, več kot 80 odstotkov bolnic dobi zloveščo diagnozo takrat, ko rak že napreduje in je prognoza slaba.

V večini primerov je vzrok za nastanek raka jajčnikov neznan. Strokovnjaki opozarjajo, da bi morali na področju raka jajčnikov okrepiti preventivo. Žal nimamo primeme presejalne metode in posledično niti presejalnega programa za zgodnje odkrivanje raka jajčnikov.  

Hkrati tudi simptomi bolezni niso prepoznavni. Poznamo pa dejavnike tveganja - večjo verjetnost za pojav raka jajčnikov imajo:  

  • starejše ženske: bolezen je pogostejša po 50. letu,
  • ženske, ki niso nikoli rodile, so neplodne ali so rodile po 35. letu,
  • ženske, ki so menstruacijo dobile zelo zgodaj in jo pozno izgubile,
  • ženske, ki imajo v adolescenci ali zgodnji odrasli dobi indeks telesne mase več kot 30 (debelost), 
  • ženske, katerih ožje krvne sorodnice so zbolele za rakom jajčnikov ali rakom dojk (dedna obremenjenost),  
  • ženske, ki so prebolele raka dojk.  

Med dejavnike, ki zmanjšujejo tveganje za pojav te bolezni pa uvrščamo: uživanje kontracepcijskih tablet, več porodov in čim daljše dojenje.

Pozor - morda ne gre za prebavne motnje! 

Le približno petina primerov raka jajčnikov je odkrita v zgodnji fazi, ko beležijo več kot 90-odstotno petletno preživetje. Zaradi nespecifičnih simptomov in pomanjkanja testov za zgodnje odkrivanje to bolezen običajno odkrijejo šele kasneje, ko je stopnja preživetja samo 28-odstotna.  

Na Onkološkem inštitutu Ljubljana je ambulanta za genetsko svetovanje in testiranje bolnic, pri katerih obstaja večja verjetnost za dedno obliko raka. če pri bolnicah z znano družinsko obremenitvijo dedni rak ni potrjen, bolnice vseeno pozorneje spremljajo. Če mislite, da ste izpostavljeni več dejavnikom tveganja, se torej pogovorite s svojim zdravnikom!  

Rak jajčnikov se v začetku razvija brez bolečin in tako rekoč nezaznavno. Prvi simptomi navadno nastopijo šele tedaj, ko zraste v večji tumor oziroma je bolezen razširjena na sosednje organe v trebuhu. Povzroča nelagodje, napetost in pritisk v spodnjem delu trebuha. Ker takšni simptomi navadno spremljajo prebavne motnje, jih zlahka spregledamo.  

Kdaj k zdravniku?  

Prisluhnite dogajanju v svojem telesu! Obiščite zdravnika, če imate težave, zaradi katerih vas skrbi in trajajo več kot dva tedna.  

Težave pri raku jajčnikov vključujejo:

  • bolečine v trebuhu,  
  • bolečine v hrbtu,  
  • zaprtje,  
  • uhajanje urina oziroma pogosto uriniranje,  
  • bolečine v žlički,  
  • spremembe v mesečnem perilu,
  • boleče spolne odnose,
  • predmenstrualne bolečine,
  • utrujenost,  
  • spremembo apetita,  
  • odpor do nekaterih vrst hrane, hujšanje.  

Pogosto je prvi znak raka jajčnikov povečan obseg trebuha, saj se v njem nabere večja količina proste tekočine.

Najprej operacija, nato zdravila

Ko je postavljena diagnoza raka jajčnikov, bolnico obravnavajo ginekolog, internist onkolog, radioterapevt ter po potrebi drugi strokovnjaki. Za vsako bolnico se določi potek zdravljenja. Običajno je prvo zdravljenje kirurško, kirurg skuša med operacijo popolnoma odstraniti vse tumorske spremembe v trebušni votlini.  

Sledi sistemsko zdravljenje. Pri sistemskem zdravljenju raka jajčnikov uporabljamo kemoterapijo (klasične citostatike), tarčna zdravila in hormonsko terapijo. V zadnjih letih smo pri zdravljenju raka začeli uporabljati številna tarčna zdravila, ki zavrejo rast tumorskih celic, in manj ali sploh nič ne vplivajo na rast naših zdravih celic. 

Imate med sorodnicami primer raka?  

Posvetujte se s svojim zdravnikom o možnosti genetskega svetovanja in testiranja v naslednjih primerih:  

  • če je več vaših sorodnic zbolelo zaradi raka dojke,  
  • če je vaša sorodnica v prvem kolenu zbolela zaradi raka pred 50. letom starost,
  • če je vaša sorodnica zbolela zaradi raka obeh dojk ali
  • če sta dve sorodnici zboleli zaradi raka jajčnikov.  

Prisluhnimo svojemu telesu

Vsekakor velja: ogrožene smo vse ženske, zato prisluhnimo svojemu telesu. Ne zanašajmo se na redne PAP teste, saj ti raka jajčnikov ne zaznajo. Čeprav so simptomi na začetku zelo nejasni, pa vztrajajo in se sčasoma okrepijo. Resnično moteči so šele takrat, ko tumor zraste do te mere, da pritiska na mehur in rektum, obseg trebuha pa se poveča zaradi nabiranja tekočine.  

Torej: če v primeru več naštetih težav te kljub spremembi prehrane, telesni vadbi, odvajalom in počitku ne izginejo, čimprej pojdite k zdravniku. Zgodnje odkritje izredno izboljša možnosti preživetja po raku jajčnikov!  

Sergeja Širca

Vir: knjižica Rak jajčnikov - kaj morate vedeti o bolezni (Onkološki inštitut Ljubljana) in www.ovarian.org

 

Priporočeni izdelki:
Clearblue digitalni ovulacijski test, 10 testov
Preprost in učinkovit. Clearblue digitalni ovulacijski test je inovativni test za domačo diagnostiko.
Povezani članki:

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

Zadnje novice

Aktualno Najbolj brano Najbolj komentirano

Tek dojemajmo kot krepilno vajo, vmesna hoja je zelo dobrodošel počitek. Prve tri mesece navajanja na tek ne tecite več kot dvakrat na teden.

Diagnoza rak je nedvomno ena najhujših, s katero se mora spoprijeti vedno več ljudi, tudi v Sloveniji. Čeprav posledica odkritja raka že dolgo ne pomeni več zagotovo smrti, pa podatki Eurostata, da je v letu 2015 v Evropski uniji zaradi raka največ ljudi umrlo prav v Sloveniji, niso spodbudni. Kaj lahko naredimo, da se raku izognemo?

Menopavza je normalen, neizogiben proces staranja in ne bolezen. Ponavadi se zgodi nekje med 45. in 55. letom. Kljub temu, se o menopavzi zelo malo govori in ostaja tabu tema. Ženske se je skoraj bojimo, saj označuje konec mladosti in plodnega obdobja. Pa je res tako?

Ste se vse poletje skrivali v dolgih hlačah in širokih majicah, ker vam kljub trudu ni uspelo shujšati niti kilograma? Potem po vsej verjetnosti potrebujete hitri tečaj uspešnega hujšanja. Spoznajte pet razlogov, zaradi katerih so vaše diete neuspešne, in do pomladi dosezite cilj, ki se vam je še pred minuto morda zdel nedosegljiv. Čas je, da se poslovite od odvečnih kilogramov.

Človeško telo je, razen na ustnicah, dlaneh in podplatih ter na določenih sramnih predelih, prekrito z dlakami. Poraščenost z močnimi dlakami (terminalnimi) je na nekaterih predelih telesa (obrvi, trepalnice, lasišče, pazduhe, genitalije) po puberteti enaka obema spoloma in vsem prebivalcem naše Zemlje.

V življenju moteče tvorbe na koži opazi skoraj vsakdo. Pred odstranitvijo je ključen natančen pregled kožnih sprememb pri dermatologu, ki bo z dermatoskopom postavil diagnozo in šele nato pacientu predstavil primerne možnosti odstranitve. Med slednjimi je prav radiofrekvenčna (RF) ablacija tista, ki jo zelo pogosto uporabljamo, saj daje zelo dobre rezultate.

Novosti

Prijava na e-novice

Bodite obveščeni o novostih in prejemajte obvestila...
Seznanjen sem z Izjavo o varstvu osebnih podatkov.

Napovedujemo