Goji  - sadež nad sadeži

Goji  - sadež nad sadeži

Goji (Lycum barbarum) – po slovensko navadna kustovnica je robusten grm z užitnimi jagodami. Rastlina je najbolj razširjena  v zelenih subtropskih območjih Kitajske, Mongolije, Himalaje in Tibeta, kjer jo človek uporablja že tisočletja. Naravna rastišča najdemo v tudi v vzhodni Evropi in Evraziji. Njena pradomovina naj bi bila tu. Latinsko ime je dobila po kraju Lycia v Anatoliji, pokrajina v vzhodni Turčiji. Najmanj 300 let se rastlina  goji tudi v angleških vrtovih, na veliko pa se je začela saditi v Nemčiji.  Trpežna rastlina uspeva v zmernih klimatskih razmerah. Prijajo ji odcedna nevtralna zemljišča  z dovolj kalcija.
 

Goji  jagode


Goji je jedilni sadež z veliko kulinarično uporabnostjo. Čaji, juhe, rižote, sladice, čokolade, sladoled – vse je mogoče. Užitne so tudi napol zrele oranžne jagode in zeleni listi.  Vse dobrote so najbolj koncentrirane v suhih jagodah. Teh bi naj zaužili vsaj 30 g na dan.  Zreli goji sadeži vsebujejo tudi ogromno drobnih semen z visoko vsebnostjo olja.

 

 


Slika: izgled posušenih goji jagod.


Goji jagode –Lycium barbarum se uvršča med najbolj hranljivo sadje na svetu.
Goji že v majhnih količinah oskrbi telo z dragocenimi rastlinskimi snovmi, bogatimi z antioksidanti. Goji jagode so uvrščene med sadje z najvišjo vsebnostjo naravnih antioksidantov. Goji jagode se tradicionalno uporabljajo v osrednji Aziji za proizvodnjo ekstraktov, sadnih sokov in vina, ki se uporabljajo kot krepčilo.  Zaradi širokega spektra vitaminov, beljakovin, elementov v sledovih, mineralov in esencialnih aminokislin ugodno vpliva na krepitev zdravja

 

 

 

 

Goji SOK


Goji sok je vrhunski naravni proizvod iz svežih goji jagod, ki se v vzhodni Aziji streže kot aperitiv za dobro jutro. Goji je bogat z vitaminom C, s karotenoidi (kot so zeaksantin, kriptoksantin), s polisaharidi (proteoglikani: LBP1, LBP2, LBP3 in LBP4) in z drugimi dragocenimi rastlinskimi snovmi (flavonoidi, terpeni). Goji jagode vsebujejo provitamin A, več kot 30 mineralov in elementov v sledovih, ter bistvene amino kisline (do 5%, kjer je sta posebej izdatna L-arginin in levcin).

Navodila za uporabo Goji soka: Odraslim se priporoča uživanje  50 ml na dan, otrokom pa 25 ml.  Red Himalayan Goji Juice se lahko uživa čist, še bolje pa v mešanicah z drugimi sadnimi sokovi, zlasti je odličen z naravnim motnim jabolčnim sokom.
Hymalayan red Goji juice sestava: 100 % naravni sok iz goji jagod, brez dodatnih, konzervansov in sladkorja. Sestavine so iz kontrolirane ekološke pridelave v drugem letu preusmeritve.

 

 

 

 

 

 

Povezani članki:

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

Zadnje novice

Aktualno Najbolj brano Najbolj komentirano

Tek dojemajmo kot krepilno vajo, vmesna hoja je zelo dobrodošel počitek. Prve tri mesece navajanja na tek ne tecite več kot dvakrat na teden.

Diagnoza rak je nedvomno ena najhujših, s katero se mora spoprijeti vedno več ljudi, tudi v Sloveniji. Čeprav posledica odkritja raka že dolgo ne pomeni več zagotovo smrti, pa podatki Eurostata, da je v letu 2015 v Evropski uniji zaradi raka največ ljudi umrlo prav v Sloveniji, niso spodbudni. Kaj lahko naredimo, da se raku izognemo?

Menopavza je normalen, neizogiben proces staranja in ne bolezen. Ponavadi se zgodi nekje med 45. in 55. letom. Kljub temu, se o menopavzi zelo malo govori in ostaja tabu tema. Ženske se je skoraj bojimo, saj označuje konec mladosti in plodnega obdobja. Pa je res tako?

Ste se vse poletje skrivali v dolgih hlačah in širokih majicah, ker vam kljub trudu ni uspelo shujšati niti kilograma? Potem po vsej verjetnosti potrebujete hitri tečaj uspešnega hujšanja. Spoznajte pet razlogov, zaradi katerih so vaše diete neuspešne, in do pomladi dosezite cilj, ki se vam je še pred minuto morda zdel nedosegljiv. Čas je, da se poslovite od odvečnih kilogramov.

Človeško telo je, razen na ustnicah, dlaneh in podplatih ter na določenih sramnih predelih, prekrito z dlakami. Poraščenost z močnimi dlakami (terminalnimi) je na nekaterih predelih telesa (obrvi, trepalnice, lasišče, pazduhe, genitalije) po puberteti enaka obema spoloma in vsem prebivalcem naše Zemlje.

V življenju moteče tvorbe na koži opazi skoraj vsakdo. Pred odstranitvijo je ključen natančen pregled kožnih sprememb pri dermatologu, ki bo z dermatoskopom postavil diagnozo in šele nato pacientu predstavil primerne možnosti odstranitve. Med slednjimi je prav radiofrekvenčna (RF) ablacija tista, ki jo zelo pogosto uporabljamo, saj daje zelo dobre rezultate.

Novosti

Prijava na e-novice

Bodite obveščeni o novostih in prejemajte obvestila...
Seznanjen sem z Izjavo o varstvu osebnih podatkov.

Napovedujemo