Lecitin za športnike!

Lecitin za športnike!

Vključitev lecitina v prehrano športnika lahko prispeva k preprečitvi zmanjšanja količine lecitina v organizmu pri večjih psiho-fizičnih naporih in pospeši zgorevanje maščobnih kislin kot »pogonskih goriv«.
 

• Kaj je LECITIN in čemu služi?
Lecitin je maščobni lipid, pomemben za normalno funkcijo organizma, še posebej za vitalne organe: srce, možgane, jetra in živce. Lecitin je vgrajen v večino organskih struktur in sodeluje v številnih procesih metabolizma.
 


Slika: lecitin, ki ga pridobivajo iz sojinih semen
 

 

• Zakaj napori zmanjšujejo raven LECITINA?
V času težkih telesnih naporov in stresnih situacij se porabi veliko lecitina, kot tudi acetilholina, za telo pomembnega živčnega prenašalca, ki nastaja iz samega lecitina. Lecitin se dodatno porablja tudi ob drugih telesnih funkcijah.
 

• Ali naj športniki uživajo LECITIN kot dodatek?
Mnogo strokovnjakov za prehrano pristaja na dodajanje majhnih količin lecitina za čas športnih treningov. Nizke količine od 3 do 5 gramov na dan imajo učinek na večjo moč in vzdržljivost. Ob aktivnem ukvarjanju s športom je priporočljivo uživati 10 gramov lecitina na dan.
 

• Zaradi česa je LECITIN KORISTEN za ŠPORTNIKE?
Kot eden najbolj poznanih emulgatorjev, lecitin uspešno drži skupaj v raztopini dve snovi: maščobe in vodo (plazmo). Ta raztopina je v bistvu mobilna energijska masa, ki se zlahka prenaša do vseh potrošnih mest. Iz lecitina nastaja acetilholin – prenosnik, od katerega je odvisna hitrost reakcije, iznajdljivost, koncentracija, koordinacija gibanja, vzdržljivost... Lecitin skrbi za holesterol oz. pazi, da se ta ne bi zalepil na stene krvnih žil, kar lahko vodi v zdravstvene težave, npr. ateroskleroza. Lecitin se uporablja tudi kot prehransko dopolnilo pri debelosti, saj usmerja maščobe v potrošna mesta v telesu in ne v rezerve, zato pripomore k ohranjanju telesne teže. Lecitin tudi ščiti jetra in možgane ter druge vitalne organe.
 

• Zakaj številni LECITIN uživajo tudi po tekmovanjih in športnih preizkušnjah?
Možgani porabljajo glukozo kot "pogonsko gorivo" v normalnih pogojih. V primeru stresne situacije ali telesne obremenitve se opazi nagel padec količine lecitina v organizmu. Pri padcih energije lahko možgani lecitin uporabijo kot rezerven izvir energije. Pojavi se potreba po dodatnem jemanju lecitina. Le-ta se zelo hitro absorbira in že po nekaj urah je popolnoma vključen v metabolizem ter pospeši okrevanje telesa. V liniji Lecitinov je za športnike najbolj priporočljiv Lecitin z ginsengom, ki vsebuje naravni dodatek korenine GINSENGA za energijo in boljšo prekrvavitev.

Priporočeni izdelki:
Lecitin iz soje z ginsengom
Zelo priporočljiv pred fizičnimi aktivnostmi (športom)...
Lecitin granule, 180 g
Za izboljšanje telesnih in duševnih zmogljivosti...
Povezani članki:

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

Zadnje novice

Aktualno Najbolj brano Najbolj komentirano

Tek dojemajmo kot krepilno vajo, vmesna hoja je zelo dobrodošel počitek. Prve tri mesece navajanja na tek ne tecite več kot dvakrat na teden.

Diagnoza rak je nedvomno ena najhujših, s katero se mora spoprijeti vedno več ljudi, tudi v Sloveniji. Čeprav posledica odkritja raka že dolgo ne pomeni več zagotovo smrti, pa podatki Eurostata, da je v letu 2015 v Evropski uniji zaradi raka največ ljudi umrlo prav v Sloveniji, niso spodbudni. Kaj lahko naredimo, da se raku izognemo?

Menopavza je normalen, neizogiben proces staranja in ne bolezen. Ponavadi se zgodi nekje med 45. in 55. letom. Kljub temu, se o menopavzi zelo malo govori in ostaja tabu tema. Ženske se je skoraj bojimo, saj označuje konec mladosti in plodnega obdobja. Pa je res tako?

Ste se vse poletje skrivali v dolgih hlačah in širokih majicah, ker vam kljub trudu ni uspelo shujšati niti kilograma? Potem po vsej verjetnosti potrebujete hitri tečaj uspešnega hujšanja. Spoznajte pet razlogov, zaradi katerih so vaše diete neuspešne, in do pomladi dosezite cilj, ki se vam je še pred minuto morda zdel nedosegljiv. Čas je, da se poslovite od odvečnih kilogramov.

Človeško telo je, razen na ustnicah, dlaneh in podplatih ter na določenih sramnih predelih, prekrito z dlakami. Poraščenost z močnimi dlakami (terminalnimi) je na nekaterih predelih telesa (obrvi, trepalnice, lasišče, pazduhe, genitalije) po puberteti enaka obema spoloma in vsem prebivalcem naše Zemlje.

V življenju moteče tvorbe na koži opazi skoraj vsakdo. Pred odstranitvijo je ključen natančen pregled kožnih sprememb pri dermatologu, ki bo z dermatoskopom postavil diagnozo in šele nato pacientu predstavil primerne možnosti odstranitve. Med slednjimi je prav radiofrekvenčna (RF) ablacija tista, ki jo zelo pogosto uporabljamo, saj daje zelo dobre rezultate.

Novosti

Prijava na e-novice

Bodite obveščeni o novostih in prejemajte obvestila...
Seznanjen sem z Izjavo o varstvu osebnih podatkov.

Napovedujemo