Uvajanje goste hrane pri vašem otroku

Uvajanje goste hrane pri vašem otroku

Če dojenček hoče jesti gosto hrano, potem mora razpolagati z določenimi spretnostmi, kot je samostojno sedenje, prvi zobki in zanimanje za hrano, ki jo jedo odrasli. Nekako po dopolnjenem 4. mesecu začnemo pri dojenčku z okušanjem goste hrane. Prvi dan samo eno žličko, naslednje dni postopno in počasi več. V prvih šestih mesecih življenja, ko je najprej materino mleko oz. nadomestek materinega mleka edini vir hrane dojenčka in ko po dopolnjenem 4. mesecu začnemo z okušanjem hrane, je materino mleko oz. njen nadomestek še vedno prevladujoči vir hrane dojenčka. Do starosti enega leta se bo število obrokov goste mešane hrane postopno večal, delež izključno mlečne hrane (materino mleko oz. nadomestek materinega mleka) pa ustrezno manjšal.
 

prehrana otroka
Slika: otrok, ki uživa ob hranjenju!

Leta 2010 so ugledni slovenski strokovnjaki iz pediatrične stroke podali priporočila, od katerih tu navajamo sledeče:

Gosto hrano ne priporočajo uvajati pred:

  • 17. tednom in ne po 26. tednu starosti dojenje oz. mleko za dojenčke se nadaljuje ob uvajanju dopolnilne hrane,
  • nova hranila se uvajajo v presledkih enega tedna začnemo s kašami iz zelenjave, nato krompirja in mesa, sledijo mlečno-žitne in sadno-žitne kaše
  • zelenjava primerna za začetek: korenje, krompir, cveta ča, koleraba, bučke
  • sadne kaše (jabolko, hruška, banana) uvajamo šele, ko je dojenček spoznal in osvojil okus zelenjeve
  • kruh: od 10. meseca dalje
  • kravje mleko: kot glavni napitek šele po 1. letu starosti gluten: ne pred 4. mesecem in ne po 7. mesecu, idealno med 6. in 7. mesecem starosti
  • jajca: rumenjak po 6. mesecu, beljak po 1. letu starosti sladkor,
  • sol: po 1. letu
  • med: po 1. letu starosti
  • ribe: lahko po 6. mesecu starosti morski sadeži: po 1. letu starosti pravočasno, do 10. meseca starosti in postopno dodajati med pasirane kašice najprej drobne koščke hrane za učenje žvečenja

Ob potrpežljivosti in razumevanju otrokovega razvoja si bo mamica vzela čas za uvajanje goste hrane in jo nevsiljivo ponudila dojenčku. Prvo okušanje hrane je za dojenčka posebno doživetje. Ko bo dojenček okušal hrano in se bo ob tem morda pačil in je morda ne bo sprejemal, je prav, da mu pustimo čas daljšega uvajanja, če ga potrebuje in da vztrajamo. Otroci radi sami okušajo hrano! Zavihajmo mu rokave, umijmo mu roke, potem pa mu pustimo, da potipa hrano, da si jo oblizuje s prstov! Pri tem ne pozabimo na varnost otroka! Kašice ne smejo biti prevroče, morajo biti primerno ohlajene. Servirni krožnik pa naj ne bo iz lomljivih materialov. Bodite zraven in sledite njegovemu početju, a pustite mu, naj je pri okušanju hrane samostojen. Ponosen bo na to in všeč mu bo!
 

Priporočeni izdelki:
Beba 2 pro nadaljevalno mleko, 600 g
Probiotično nadaljevalno mleko za dojenčke v prahu...
Beba 3 pro nadaljevalno mleko, 600 g
Probiotično nadaljevalno mleko v prahu za dojenčke od 8. meseca dalje...
Povezani članki:

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

Zadnje novice

Aktualno Najbolj brano Najbolj komentirano

Tek dojemajmo kot krepilno vajo, vmesna hoja je zelo dobrodošel počitek. Prve tri mesece navajanja na tek ne tecite več kot dvakrat na teden.

Diagnoza rak je nedvomno ena najhujših, s katero se mora spoprijeti vedno več ljudi, tudi v Sloveniji. Čeprav posledica odkritja raka že dolgo ne pomeni več zagotovo smrti, pa podatki Eurostata, da je v letu 2015 v Evropski uniji zaradi raka največ ljudi umrlo prav v Sloveniji, niso spodbudni. Kaj lahko naredimo, da se raku izognemo?

Menopavza je normalen, neizogiben proces staranja in ne bolezen. Ponavadi se zgodi nekje med 45. in 55. letom. Kljub temu, se o menopavzi zelo malo govori in ostaja tabu tema. Ženske se je skoraj bojimo, saj označuje konec mladosti in plodnega obdobja. Pa je res tako?

Ste se vse poletje skrivali v dolgih hlačah in širokih majicah, ker vam kljub trudu ni uspelo shujšati niti kilograma? Potem po vsej verjetnosti potrebujete hitri tečaj uspešnega hujšanja. Spoznajte pet razlogov, zaradi katerih so vaše diete neuspešne, in do pomladi dosezite cilj, ki se vam je še pred minuto morda zdel nedosegljiv. Čas je, da se poslovite od odvečnih kilogramov.

Človeško telo je, razen na ustnicah, dlaneh in podplatih ter na določenih sramnih predelih, prekrito z dlakami. Poraščenost z močnimi dlakami (terminalnimi) je na nekaterih predelih telesa (obrvi, trepalnice, lasišče, pazduhe, genitalije) po puberteti enaka obema spoloma in vsem prebivalcem naše Zemlje.

V življenju moteče tvorbe na koži opazi skoraj vsakdo. Pred odstranitvijo je ključen natančen pregled kožnih sprememb pri dermatologu, ki bo z dermatoskopom postavil diagnozo in šele nato pacientu predstavil primerne možnosti odstranitve. Med slednjimi je prav radiofrekvenčna (RF) ablacija tista, ki jo zelo pogosto uporabljamo, saj daje zelo dobre rezultate.

Novosti

Prijava na e-novice

Bodite obveščeni o novostih in prejemajte obvestila...
Seznanjen sem z Izjavo o varstvu osebnih podatkov.

Napovedujemo