Akne - najpogostejša kožna bolezen - 1. del

Akne - najpogostejša kožna bolezen - 1. del

Akne se pojavljajo na mestih, kjer je prisotno večje število žlez lojnic. Žleze lojnice imajo svoje izvodilo v zgornjem delu dlačnega mešička in skupaj z njim tvorijo tako imenovan pilosebacealni folikel. Večje število lojnic najdemo na obrazu, prsnem košu, ramenskem obroču, vratu in na hrbtu med lopaticama. Na nastanek aken vplivajo številni dejavniki. Pomembna je dednost. Če sta imela akne oba starša, obstaja 50 % verjetnost, da se bodo akne pojavile tudi pri otroku. Deduje se nagnjenost k mastni koži.
 


Slika: probleme z aknami imajo predvsem mladostniki...


Pri pacientih z aknami opažamo večje število lojnic in povečano produkcijo loja. Na mastnost kože pomembno vplivajo tudi androgeni hormoni. Že pred puberteto jih začne izločati žleza nadledvičnica, v puberteti pa androgeno stimulacijo prevzamejo še hormoni testosteron in progesteron. Androgeni hormoni povzročijo povečanje žlez lojnic in povečano produkcijo loja. Akne se lahko pojavijo tudi zaradi hormonskih sprememb pred menstruacijo, v nosečnosti, po prenehanju jemanja hormonskih kontracepcijskih tablet ali med jemanjem kontracepcijskih sredstev z visoko vsebnostjo progesterona. Pojavijo se lahko v menopavzi, ko zaradi zmanjšanega izločanja estrogenih hormonov pride do prevladovanja androgenih hormonov. Akne se lahko pojavijo tudi pri novorojenčku zaradi materinih androgenih hormonov v krvi novorojenčka, kar pa v prvem letu starosti izzveni. Tudi nekatere bolezni, zdravila in psihični stres lahko povzročijo povečanje koncentracije androgenih hormonov in s tem povečano izločanje loja in nastanek aken. Androgeni učinek imajo tudi anabolni steroidi. Poleg povečane mastnosti kože so za nastanek aken pomembni še nekateri drugi dejavniki in sicer predvsem prekomerno razmnoževanje bakterij Propionibacterium acnes, moteno poroženevanje izvodil lojnic in vnetje.

Tekst: Nataša Grebenšek dr. med.spec. dermatovenerologije

Priporočeni izdelki:
Phytocedrat šampon za regulacijo sebuma, 200 mL
Že po prvi uporabi so lasje nežni, lasišče pa izgleda zdravo...
Uriage Hyseac dermatološki gel za umivanje, 150 mL
Nežen dermatološki gel, primeren za čiščenje kombinirane in mastne kože...
Povezani članki:

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

Zadnje novice

Aktualno Najbolj brano Najbolj komentirano

Tek dojemajmo kot krepilno vajo, vmesna hoja je zelo dobrodošel počitek. Prve tri mesece navajanja na tek ne tecite več kot dvakrat na teden.

Diagnoza rak je nedvomno ena najhujših, s katero se mora spoprijeti vedno več ljudi, tudi v Sloveniji. Čeprav posledica odkritja raka že dolgo ne pomeni več zagotovo smrti, pa podatki Eurostata, da je v letu 2015 v Evropski uniji zaradi raka največ ljudi umrlo prav v Sloveniji, niso spodbudni. Kaj lahko naredimo, da se raku izognemo?

Menopavza je normalen, neizogiben proces staranja in ne bolezen. Ponavadi se zgodi nekje med 45. in 55. letom. Kljub temu, se o menopavzi zelo malo govori in ostaja tabu tema. Ženske se je skoraj bojimo, saj označuje konec mladosti in plodnega obdobja. Pa je res tako?

Ste se vse poletje skrivali v dolgih hlačah in širokih majicah, ker vam kljub trudu ni uspelo shujšati niti kilograma? Potem po vsej verjetnosti potrebujete hitri tečaj uspešnega hujšanja. Spoznajte pet razlogov, zaradi katerih so vaše diete neuspešne, in do pomladi dosezite cilj, ki se vam je še pred minuto morda zdel nedosegljiv. Čas je, da se poslovite od odvečnih kilogramov.

Človeško telo je, razen na ustnicah, dlaneh in podplatih ter na določenih sramnih predelih, prekrito z dlakami. Poraščenost z močnimi dlakami (terminalnimi) je na nekaterih predelih telesa (obrvi, trepalnice, lasišče, pazduhe, genitalije) po puberteti enaka obema spoloma in vsem prebivalcem naše Zemlje.

V življenju moteče tvorbe na koži opazi skoraj vsakdo. Pred odstranitvijo je ključen natančen pregled kožnih sprememb pri dermatologu, ki bo z dermatoskopom postavil diagnozo in šele nato pacientu predstavil primerne možnosti odstranitve. Med slednjimi je prav radiofrekvenčna (RF) ablacija tista, ki jo zelo pogosto uporabljamo, saj daje zelo dobre rezultate.

Novosti

Prijava na e-novice

Bodite obveščeni o novostih in prejemajte obvestila...
Seznanjen sem z Izjavo o varstvu osebnih podatkov.

Napovedujemo