Formula lepote - voda

Formula lepote - voda

Čeprav nima prehrambnih vrednosti, je voda daleč najpomembnejša za življenje. Voda je sestavni del vsake od približno sto milijard celic v človeškem telesu. Seveda so tu še tekočine, ki zapolnjujejo prostor med celicami, krvni obtok. Pri odraslem človeku povprečne teže telo vsebuje okrog 40 litrov vode, kar predstavlja v povprečju dve tretjini našega telesa. V primeru, da bi organizem izgubil samo 5 % celotne vode, bi se znašel v stanju skrajne dehidracije. Človek lahko zdrži brez hrane deset dni, medtem ko brez vode le dva dni.

Nasprotje dehidraciji je intoksikacija z vodo, ki lahko izzove enako negativne posledice kot tudi dehidracija - nepravilno delovanje srca, pospešen utrip in stanje podobno vinjenosti. Zato je zelo pomembno vzdrževati ustrezno količino vode v telesu. Z vsakim požirkom vode vnesemo v telo milijarde in milijarde molekul vode. S hrano, gledano biološko, preko rastlinskih in živalskih celic vnašamo vodo. Vsaka od teh celic je sestavljena iz vode, v kateri so raztopljene številne kemijske snovi.

 

 


Slika: voda - vir zdravja, ki ga vaše telo potrebuje


Obdana je s celično membrano. Ko kaj pojemo ali popijemo, skozi črevesno steno absorbiramo molekule vode. Poleg tega vsak dan dobimo najmanj 250 ml vode kot stranski produkt kemijskih reakcij v naših celicah. Vodo potrebujemo za prebavo in eliminiranje odvečnih snovi. Nepogrešljiva je za reguliranje telesne temperature. Vendar mnogi ljudje ne popijejo dovolj vode. Priporočena količina vode je odvisna od okolja, v katerem živimo in od naše aktivnosti. Voda se namreč izgublja poleg uriniranja tudi z izdihom v obliki vodne pare in tudi skozi pore v koži. Zanimivo je, da okrog 1/3 dnevnih potreb po tekočini zadovoljimo s hrano, in ne s pijačo - sadje in zelenjava vsebujeta največ dodatne tekočine, majhne količine tekočine dobimo s kruhom in mlečnimi izdelki. 

 

 

 

 

Voda kot izvor lepote


Voda ima blagodejni učinek tako od znotraj kot tudi od zunaj - na kožo. Dobro navlažena koža vsebuje okrog 70 % vode: okrog 2/3 je vsebujejo celice, medtem ko se 1/3 nahaja na površini kože. Ravnovesje tekočin in vzdrževanje volumna celic regulirajo molekule, ki so naravno prisotne v koži - osmoliti, ki imajo hidrofilni učinek in aquaporini, ki “prenašajo” vodo. Ko organizmu primanjkuje vode, se celice izsušijo, njihovo staranje se pospeši in na koncu odmrejo. Do izgube vode v koži prihaja iz različnih razlogov, največ s staranjem in zmanjšanjem stopnje estrogena pa tudi zaradi vpliva škodljivih dejavnikov iz okolja, posebej UV- sevanja, pa tudi zaradi vsakodnevnega stresa in nepravilne prehrane  bogate z nasičenimi maščobami in rafiniranim sladkorjem. Zaradi pomanjkanja vode vezivno tkivo slabi, slabijo kolagenska in elastinska vlakna, koža torej izgubi napetost in elastičnost, postane brezvoljna, z veliko gubami. Da bi to preprečili, je potrebno kožo negovati tako od zunaj kot tudi od znotraj. Poleg vsakodnevnega in rednega uživanja vode bi morala biti prehrana bogata s flavonoidi (temna čokolada, gozdni sadeži ...), ki oskrbujejo celice s kisikom, izboljšujejo hidratacijo in zmanjšujejo gube. Močni vlažilci kože - omega 3 in omega 6 maščob  ne kisline najdemo v skušah, sardelicah, inčunih in lososu. Vitamin C je močan antioksidant, ki ščiti kožo pred vplivom prostih radikalov iz atmosfere, preprečuje izsuševanje kože ter znatno okrepi zaščitno bariero kože. Ima tudi pomembno vlogo v ponovnem pretvarjanju deaktiviranega vitamina E v njegovo antioksidativno aktivno obliko ter pri sintezi beljakovin in sintezi kolagena. Ti procesi pa so mogoči le ob prisotnosti zadostne količine vode v tkivu. Primanjkljaj vitamina C povzroča izgubo vode v koži in zmanjšano sintezo kolagena, zaradi česar prihaja do stanjšanja kože in preobčutljivosti na zunanje vplive in proste radikale. Vitamina C vsebujejo največ agrumi, višnje, ribez itd. Vitamin E je močan antioksidant, toda njegova primarna vloga je zaščita maščobnih kislin pred oksidacijo. Preprečuje nastanek sončnih peg, ščiti kožo pred izsuševanjem in nastankom gub. Najdemo ga v pšeničnih kalčkih, oljčnem olju, jajcih in mleku. 

 

 

 


Katera vrsta vode vam je všeč?


Pomembno je poudariti, da različne vrste vode različno delujejo na kožo. Običajna voda širi pore in njena temperatura ključno deluje na kožo npr. izmenično toplo-hladno tuširanje pospeši cirkulacijo in učvrsti tkivo. Morska voda vsebuje niz zdravilnih snovi, kot so silicij, jod, magnezij, ki kožo oskrbujejo z vlago, pospešujejo cirkulacijo in celično dihanje ter celično izmenjavo. Termalna voda je definirana kot vsaka izvirska voda, ki ima pri izviru temperaturo višjo od 30°C. Tu je potrebno izp ostaviti Uriage termalno vodo, ki je specifična po svoji sestavi, in ima pomirjujoče in protivnetno delovanje, zahvaljujoč raztopljenim mineralom. Suhi koži vrača naravno vlažnost zahvaljujoč edinstveni izotoničnosti - osmoznost termalne vode je podobna osmoznosti človeške plazme.

Tekst: Tamara Peašinović

 

 

 

 

 

Priporočeni izdelki:
Uriage aqua precis akcijski komplet
Uriage aqua precis odličen hidratantni akcijski paket...
Lierac Hydrachrono krema za suho kožo, 40 mL
Anti-age krema zelo nežne teksture je posebej namenjena za suho kožo...
Povezani članki:

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

Zadnje novice

Aktualno Najbolj brano Najbolj komentirano

Tek dojemajmo kot krepilno vajo, vmesna hoja je zelo dobrodošel počitek. Prve tri mesece navajanja na tek ne tecite več kot dvakrat na teden.

Diagnoza rak je nedvomno ena najhujših, s katero se mora spoprijeti vedno več ljudi, tudi v Sloveniji. Čeprav posledica odkritja raka že dolgo ne pomeni več zagotovo smrti, pa podatki Eurostata, da je v letu 2015 v Evropski uniji zaradi raka največ ljudi umrlo prav v Sloveniji, niso spodbudni. Kaj lahko naredimo, da se raku izognemo?

Menopavza je normalen, neizogiben proces staranja in ne bolezen. Ponavadi se zgodi nekje med 45. in 55. letom. Kljub temu, se o menopavzi zelo malo govori in ostaja tabu tema. Ženske se je skoraj bojimo, saj označuje konec mladosti in plodnega obdobja. Pa je res tako?

Ste se vse poletje skrivali v dolgih hlačah in širokih majicah, ker vam kljub trudu ni uspelo shujšati niti kilograma? Potem po vsej verjetnosti potrebujete hitri tečaj uspešnega hujšanja. Spoznajte pet razlogov, zaradi katerih so vaše diete neuspešne, in do pomladi dosezite cilj, ki se vam je še pred minuto morda zdel nedosegljiv. Čas je, da se poslovite od odvečnih kilogramov.

Človeško telo je, razen na ustnicah, dlaneh in podplatih ter na določenih sramnih predelih, prekrito z dlakami. Poraščenost z močnimi dlakami (terminalnimi) je na nekaterih predelih telesa (obrvi, trepalnice, lasišče, pazduhe, genitalije) po puberteti enaka obema spoloma in vsem prebivalcem naše Zemlje.

V življenju moteče tvorbe na koži opazi skoraj vsakdo. Pred odstranitvijo je ključen natančen pregled kožnih sprememb pri dermatologu, ki bo z dermatoskopom postavil diagnozo in šele nato pacientu predstavil primerne možnosti odstranitve. Med slednjimi je prav radiofrekvenčna (RF) ablacija tista, ki jo zelo pogosto uporabljamo, saj daje zelo dobre rezultate.

Novosti

Prijava na e-novice

Bodite obveščeni o novostih in prejemajte obvestila...
Seznanjen sem z Izjavo o varstvu osebnih podatkov.

Napovedujemo