Menopavza - spremembe v stanju hormonov  - 1. del

Menopavza - spremembe v stanju hormonov  - 1. del

V rodnem obdobju ženske, od prve menstruacije do menopavze, se v jajčnikih tvorita spolna hormona estrogen in progesteron. V obdobju pred menopavzo se v jajčnikih tvori vse manj progesterona, zmanjšuje pa se tudi količina estrogena. Na spremenjeno stanje hormonov se ženske različno odzivajo. V obdobju klimakterija kar tri četrtine žensk občuti značilne psihične in fizične težave. Pojavljanje teh težav v menopavzi je sicer odvisno tudi od okolja in obremenitev ženske, v veliki meri pa tudi od sposobnosti organizma pri uravnavanju spremenjenega hormonskega stanja. V primeru dolgotrajnih obremenitev se življenjska energija zmanjša in v tem primeru se menopavzalni simptomi še očitneje izražajo.

Kdaj običajno nastopi menopavza?

Pri nas je povprečna starost žensk ob menopavzi 47,7 let. Ob povprečni življenjski dobi žensk, ki je okrog 80 let, lahko dandanes ženske pričakujejo, da bodo tretjino življenja živele s posledicami menopavze.

Običajne  težave v obdobju menopavze:

Zgodnje kratkoročne težave:
• navali vročine,
• nočno znojenje,
• vrtoglavice,
• glavoboli,
• utrujenost in nespečnost,
• razdražljivost,
• depresivno razpoloženje,
• motnje koncentracije in pozabljivost,
• suha koža in • izpadanje las.
 
Srednjeročni znaki pomanjkanja estrogena  pa nastopijo od 2 do 5 let po nastopu menopavze. Označujemo jih s skupnim imenom urogenitalna atrofija, ki se izraža predvsem kot:
• občutljiva, srbeča in žgoča nožnica ter
• pogostejše, pekoče in neprijetno odvajanje vode.
 
Drugi značilni znaki pomanjkanja estrogena so še:
• bolečine v kosteh in sklepih ter
• manjša želja po spolnih odnosih.

 

 

 

genestin terapija
Primer reševanja menopavzalnih težav z proizvodi Genestin
 

Kako vpliva menopavza na srce in kosti

Ženske dandanes živijo dlje kot moški, vendar je njihova kakovost življenja v zrelem obdobju slabša, saj pogosteje obolevajo za srčnožilnimi (kardiovaskularnimi) obolenji, osteoporozo, artritisom, revmatičnimi obolenji, osteoartrozo, inkontinenco, depresijo in rakom. Do menopavze je krvožilni sistem zaščiten s pozitivnim vplivom ženskih spolnih hormonov, po menopavzi pa naravne zaščite ni več. Pogosto se zvečajo vrednosti holesterola in maščob v krvi, tako da se pospešeno razvija tudi ateroskleroza. Nekaj let po menopavzi se pogostost pojavljanja infarktov pri ženskah približa številu pojavljanja pri moških.

Priporočeni izdelki:
Genestin emulzija za intimno higieno, 250 mL
Emulzija za intimno higieno z naravnim regenerativnim delovanjem.
Genestin forte, 30 tablet
Genestin Forte je prehransko dopolnilo primerno za ženske, saj vsebuje izvlečke soje, črne detelje, lucerne in njivske preslice.
Povezani članki:

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

Zadnje novice

Aktualno Najbolj brano Najbolj komentirano

Tek dojemajmo kot krepilno vajo, vmesna hoja je zelo dobrodošel počitek. Prve tri mesece navajanja na tek ne tecite več kot dvakrat na teden.

Diagnoza rak je nedvomno ena najhujših, s katero se mora spoprijeti vedno več ljudi, tudi v Sloveniji. Čeprav posledica odkritja raka že dolgo ne pomeni več zagotovo smrti, pa podatki Eurostata, da je v letu 2015 v Evropski uniji zaradi raka največ ljudi umrlo prav v Sloveniji, niso spodbudni. Kaj lahko naredimo, da se raku izognemo?

Menopavza je normalen, neizogiben proces staranja in ne bolezen. Ponavadi se zgodi nekje med 45. in 55. letom. Kljub temu, se o menopavzi zelo malo govori in ostaja tabu tema. Ženske se je skoraj bojimo, saj označuje konec mladosti in plodnega obdobja. Pa je res tako?

Ste se vse poletje skrivali v dolgih hlačah in širokih majicah, ker vam kljub trudu ni uspelo shujšati niti kilograma? Potem po vsej verjetnosti potrebujete hitri tečaj uspešnega hujšanja. Spoznajte pet razlogov, zaradi katerih so vaše diete neuspešne, in do pomladi dosezite cilj, ki se vam je še pred minuto morda zdel nedosegljiv. Čas je, da se poslovite od odvečnih kilogramov.

Človeško telo je, razen na ustnicah, dlaneh in podplatih ter na določenih sramnih predelih, prekrito z dlakami. Poraščenost z močnimi dlakami (terminalnimi) je na nekaterih predelih telesa (obrvi, trepalnice, lasišče, pazduhe, genitalije) po puberteti enaka obema spoloma in vsem prebivalcem naše Zemlje.

V življenju moteče tvorbe na koži opazi skoraj vsakdo. Pred odstranitvijo je ključen natančen pregled kožnih sprememb pri dermatologu, ki bo z dermatoskopom postavil diagnozo in šele nato pacientu predstavil primerne možnosti odstranitve. Med slednjimi je prav radiofrekvenčna (RF) ablacija tista, ki jo zelo pogosto uporabljamo, saj daje zelo dobre rezultate.

Novosti

Prijava na e-novice

Bodite obveščeni o novostih in prejemajte obvestila...
Seznanjen sem z Izjavo o varstvu osebnih podatkov.

Napovedujemo