Revmatoidni artritis - kronična avtoimuna bolezen

Revmatoidni artritis - kronična avtoimuna bolezen

Revmatoidni artritis (RA) je kronična, avtoimuna vnetna bolezen katere vzrok ni povsem poznan. Zaradi vnetja v sklepih in posledičnih bolečin ter okvar sklepov se lahko močno zmanjša gibljivost bolnikov. Revmatoidni artritis je pogosta bolezen, prizadane približno 1 % populacije in predstavlja visoko zdra¬vstveno in finančno breme družbi.

Potek bolezni je zelo različen, vendar vsaj v 10 - 20 % primerov poteka zelo resno in navkljub standardnemu zdravljenju, ki je izvedeno dovolj zgodaj (poleg DMARD - disease-modifying antirheumatic drugs še nesteroidni antirevmatiki - NSAID in kortikosteroidi), privede do hujše invalidnosti. Nenehne bolečine in otekanje sklepov močno zmanjšajo funkcionalno zmožnost in prizadenejo kvaliteto življenja.

 

 


Slika: propadel sklepni hrustanec


Po ocenah je 44 % bolnikov v 10-ih letih po diagnozi RA dela nezmožnih. S trajanjem bolezni tudi narašča verjetnost kirurškega posega zaradi okvare sklepa  po 20-ih letih trajanja bolezni kar 25 % bolnikov potrebuje zamenjavo sklepa. Ti bolniki imajo skrajšano življenjsko dobo, ki je pri najhujših oblikah primerljiva s skrajšanjem pri trožilni koronarni bolezni.

 

 

 

 

Zdravljenje revmatoidnega artritisa


Revmatoidni artritis je neozdravljiva bolezen. Zdravljenje temelji na lajšanju simptomov ter umirjanju vnetja. Pri tem so pomembni štirje cilji zdravljenja: omilitev bolnikovih trenutnih težav, preprečitev okvar sklepov v prihodnosti, upočasnitev napredovanja bolezni ter izboljšanje življenja. Medtem ko protibolečinska zdravila (npr. NSAID) predvsem omilijo bolnikove bolečine, se v namen preprečevanja dolgoročnih posledic revmatoidnega artritisa uporabljajo predvsem imunomodulirajoča zdravila ali zdravila DMARD.

Zdravila DMARD so:
•    metotreksat,
•    leflunomid,
•    sulfasalazin,
•    antimalariki,
•    injekcije soli zlata,
•    ciklosporin,
•    azatioprin.

Učinkovitost posameznih DMARD oz. njihovih kombinacij je med bolniki zelo različna, zato ponavadi zdravljenje temelji na iskanju najustreznejših DMARD za posameznega bolnika. Pri tem se skuša doseči čim boljši kompromis med učinkovitostjo in neželenimi učinki.

 

 

 

 

Biološka zdravila za zdravljenje revmatoidnega artritisa


Za zdravljenje revmatoidnega artritisa so v primeru neodzivnosti na DMARD na voljo učinkovita biološka zdravila, ki so v preteklih letih korenito spremenila izide zdravljenja.
Biološka zdravila ornogocajo nadzor nad aktivnostjo bolezni in lajšanje simptomov tudi pri bolnikih z najtežjo obliko revmatoidnega artritisa. Višjo ceno v primerjavi z DMARD zdravili opravičuje bistveno boljša učinkovitost zdravljenja. Tako je z njihovo uporabo omogočen povratek v normalno življenje mnogim bolnikom z revmatoidnim artritisom, katerim bi sicer kvaliteta življenja zaradi bolezni zelo padla. Biološka zdravila podaljšujejo tudi pričakovano življenjsko dobo bolnikov, saj se z njihovo uporabo zmanjša umrljivost za sočasnimi obolenji.
 

 

 

Priporočeni izdelki:
Revmatol krema, 75 mL
Revmatol krema je krema, ki nudi vrhunsko regeneracijo kože in predelov sklepov in mišic. Napredna formula za večjo prožnost in gibljivost.
ArthroStop Hyal tablete, 30 tablet
Sestavina ArthroStop Hyal tablet je hialuronska kislina, ki je naravna sestavina človeškega tkiva...
Povezani članki:

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

Zadnje novice

Aktualno Najbolj brano Najbolj komentirano

Tek dojemajmo kot krepilno vajo, vmesna hoja je zelo dobrodošel počitek. Prve tri mesece navajanja na tek ne tecite več kot dvakrat na teden.

Diagnoza rak je nedvomno ena najhujših, s katero se mora spoprijeti vedno več ljudi, tudi v Sloveniji. Čeprav posledica odkritja raka že dolgo ne pomeni več zagotovo smrti, pa podatki Eurostata, da je v letu 2015 v Evropski uniji zaradi raka največ ljudi umrlo prav v Sloveniji, niso spodbudni. Kaj lahko naredimo, da se raku izognemo?

Menopavza je normalen, neizogiben proces staranja in ne bolezen. Ponavadi se zgodi nekje med 45. in 55. letom. Kljub temu, se o menopavzi zelo malo govori in ostaja tabu tema. Ženske se je skoraj bojimo, saj označuje konec mladosti in plodnega obdobja. Pa je res tako?

Ste se vse poletje skrivali v dolgih hlačah in širokih majicah, ker vam kljub trudu ni uspelo shujšati niti kilograma? Potem po vsej verjetnosti potrebujete hitri tečaj uspešnega hujšanja. Spoznajte pet razlogov, zaradi katerih so vaše diete neuspešne, in do pomladi dosezite cilj, ki se vam je še pred minuto morda zdel nedosegljiv. Čas je, da se poslovite od odvečnih kilogramov.

Človeško telo je, razen na ustnicah, dlaneh in podplatih ter na določenih sramnih predelih, prekrito z dlakami. Poraščenost z močnimi dlakami (terminalnimi) je na nekaterih predelih telesa (obrvi, trepalnice, lasišče, pazduhe, genitalije) po puberteti enaka obema spoloma in vsem prebivalcem naše Zemlje.

V življenju moteče tvorbe na koži opazi skoraj vsakdo. Pred odstranitvijo je ključen natančen pregled kožnih sprememb pri dermatologu, ki bo z dermatoskopom postavil diagnozo in šele nato pacientu predstavil primerne možnosti odstranitve. Med slednjimi je prav radiofrekvenčna (RF) ablacija tista, ki jo zelo pogosto uporabljamo, saj daje zelo dobre rezultate.

Novosti

Prijava na e-novice

Bodite obveščeni o novostih in prejemajte obvestila...
Seznanjen sem z Izjavo o varstvu osebnih podatkov.

Napovedujemo