Zdrava rešitev za menstrualne dni - 2. del

Zdrava rešitev za menstrualne dni - 2. del

Zgodovina menstrualne skodelice


Menstrualne skodelice so bile znane že leta 1930 in so se tudi reklamirale nekako v istem času  kot tamponi. Takrat ni bilo »spodobno«, da se  ženske dotikajo predela nožnice. Proizvajalci tamponov so se temu izognili z dobavo distančnikov, ki se jih spomnimo še danes.  Tamponi so marketinško seveda bolj uspeli, saj so jih kupci potrebovali vsak mesec. Pri mestrualni skodelici pa niso pričakovali ponovne prodaje zadovoljnim strankam, razen njihovim prijateljicam in sorodnicam. V letu 1930 se je o tako intimnih zadevah  redko govorilo.

 

 


Slika: pri menstruaciji prihaja do izgube
velike količine celic - predvsem eritrocitov


Menstrualne skodelico so zopet postale popularne leta 1980, ko so ženske že začele iskati cenejše in ekološko alternativne mensrtualne izdelke. Takrat so se uporabljale menstrualne skodelice iz lateksa, ki je znan alergen. Alergične reakcije niso bile redke, zato so jih kasneje začeli izdelovat iz medicinskega silikona. Medicinski silikon je varen, mehak in bolj atraktiven material, praktično nepogrešljiv v medicini in širše.

 

 

 


Na trgu sta dve velikosti skodelic


Menstrualni model 1:
Manjši model je namenjen ženskam, ki še niso imele spolnih odnosov oziroma so mlajše od 30 let. Premer skodelice meri 41 x 47 mm, pecelj 25 mm. Prostornina skodelice je 25 ml.

Menstrualni model 2:
Večji model je namenjen ženskam, ki imajo močnejši menstruacijski tok oziroma so stare 30 let ali več. Premer skodelice meri 46 x 52 mm, pecelj 20 mm. Prostornina skodelice je 30 ml.

 

 

 

Pralni bombažni vložki


So mehki, udobni in modni, uporabljajmo jih kot ščitnike perila pri milejšem toku ali močnem belem toku. Lahko jih uporabljamo tudi v kombinaciji z menstrualno skodelico.  

 

 

 


Ste vedeli?


• Povprečna ženska v svojem življenju porabi približno 17.000 higienskih vložkov, kar pomeni okoli 4000 eur stroškov.
• 75 % zamašenih odtokov je povzročenih zaradi odplakovanja sredstev menstrualne zaščite
• uporaba klora pri proizvodnji vložkov in tamponov je vzrok tvorjenja dioksinov v telesu, kar je zelo nevarni strup za človekovo zdravje : 
dioksin vpliva na pojav raka, hormonskih motenj, endometrioze, vpliva na neplodnost, razvojne motnje pri dojenčkih in otrocih, slabitev imunskega sistema,... dioksin se nalaga v telesu, že najmanjše količine pa so nevarne za zdravje.
• ženski spolni organi so najbolj občutljivi del telesa na toksične substance, zato jih absorbirajo v telo hitreje kot kateri koli drug del telesa.
• V Angliji vsako leto porabijo 4,3 milijarde menstrualnih pripomočkov za enkratno uporabo. V straniščnih školjkah vsak dan odplakne 2,5 milijonov tamponov, 1,4 milijona debelejših in 700.000 tanjših higienskih vložkov (podatek za leto 2006).
Zato dandanes vedno več zdravnikov in drugih strokovnjakov priporoča uporabo alternativ.
Zveza ekoloških gibanj Slovenije je izdelek podprla in priporočila širši javnosti.   

 

 

 

 

 

Priporočeni izdelki:
Lunette klasična menstrualna skodelica za šibki tok
Skodelica Lunette je nova in izboljšana verzija menstrualnih skodelic...
Lunette Selene modra menstrualna skodelica za šibki tok
Skodelica Lunette je nova in izboljšana verzija menstrualnih skodelic...
Povezani članki:

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

Zadnje novice

Aktualno Najbolj brano Najbolj komentirano

Tek dojemajmo kot krepilno vajo, vmesna hoja je zelo dobrodošel počitek. Prve tri mesece navajanja na tek ne tecite več kot dvakrat na teden.

Diagnoza rak je nedvomno ena najhujših, s katero se mora spoprijeti vedno več ljudi, tudi v Sloveniji. Čeprav posledica odkritja raka že dolgo ne pomeni več zagotovo smrti, pa podatki Eurostata, da je v letu 2015 v Evropski uniji zaradi raka največ ljudi umrlo prav v Sloveniji, niso spodbudni. Kaj lahko naredimo, da se raku izognemo?

Menopavza je normalen, neizogiben proces staranja in ne bolezen. Ponavadi se zgodi nekje med 45. in 55. letom. Kljub temu, se o menopavzi zelo malo govori in ostaja tabu tema. Ženske se je skoraj bojimo, saj označuje konec mladosti in plodnega obdobja. Pa je res tako?

Ste se vse poletje skrivali v dolgih hlačah in širokih majicah, ker vam kljub trudu ni uspelo shujšati niti kilograma? Potem po vsej verjetnosti potrebujete hitri tečaj uspešnega hujšanja. Spoznajte pet razlogov, zaradi katerih so vaše diete neuspešne, in do pomladi dosezite cilj, ki se vam je še pred minuto morda zdel nedosegljiv. Čas je, da se poslovite od odvečnih kilogramov.

Človeško telo je, razen na ustnicah, dlaneh in podplatih ter na določenih sramnih predelih, prekrito z dlakami. Poraščenost z močnimi dlakami (terminalnimi) je na nekaterih predelih telesa (obrvi, trepalnice, lasišče, pazduhe, genitalije) po puberteti enaka obema spoloma in vsem prebivalcem naše Zemlje.

V življenju moteče tvorbe na koži opazi skoraj vsakdo. Pred odstranitvijo je ključen natančen pregled kožnih sprememb pri dermatologu, ki bo z dermatoskopom postavil diagnozo in šele nato pacientu predstavil primerne možnosti odstranitve. Med slednjimi je prav radiofrekvenčna (RF) ablacija tista, ki jo zelo pogosto uporabljamo, saj daje zelo dobre rezultate.

Novosti

Prijava na e-novice

Bodite obveščeni o novostih in prejemajte obvestila...
Seznanjen sem z Izjavo o varstvu osebnih podatkov.

Napovedujemo