Kako lahko bolezen in stres vplivata na sladkorno bolezen

Kako lahko bolezen in stres vplivata na sladkorno bolezen

Med prebolevanjem okužbe in pri zvišani telesni temperaturi se raven glukoze v krvi po navadi zviša, tudi če jeste manj kot po navadi. Takrat se namreč sprošajo hormon. ki imajo nasprotni učinek od insulina. Ob tem se iz jeter sproščajo zaloge glukoze, manjša pa je tudi učinkovitost insulina. V hladnejših mesecih prevladujejo okužbe dihal, poleti pa so pogoste akutne okužbe prebavil. Ljudje s sladkorno boleznijo so nagnjeni tudi k pogostejšim okužbam podkožja in sečil.

 

 
Kako ravnati, če zbolite


•    Tudi ko zbolite, je treba nadaljevati zdravljenje sladkorne bolezni. Potreba po insulinu je navadno celo večja kot takrat, ko ste zdravi. Ker je nihanje ravni glukoze med boleznijo bolj nepredvidljivo, so potrebne pogostejše meritve. O prilagajanju odmerkov zdravil se pogovorite s svojim zdravnikom.

 

 

 

Uživajte dovolj tekočine. Najboljša sta voda in nesladkan čaj. Če bruhate, imate drisko ali se zelo znojite, vsako uro spijte vsaj 1-2 dcl tekočine, da preprečite dehidracijo.


Če vso zaužito tekočino izbruhate, čim prej poiščite zdravniško pomoč - potrebujete namreč infuzijo. Prvi znaki dehidraciie so žeja, suha usta, manjša količina seča, temna barva seča, splošna oslabelost, itn.

 

 

 

 

sladkorna bolezen
Slika: uravnavanju sladkorja moramo
(če smo sladkorni bolnik) posvetiti vso pozornost!


•    Poskusite zaužiti vsaj nekaj lahke hrane (npr. juho, jogurt, mlečne napitke) ali občasno popijte malo sadnega soka.
•    Seveda je treba zdraviti tudi osnovno bolezen (npr. bakterijsko okužbo z antibiotiki) in znižati visoko telesno temperaturo.

 

 

 

 

Diabetična ketoacidoza


•    Če se zdravite zaradi sladkorne bolezni tipa 1, je med prebolevanjem okužbe večja nevarnost za razvoj diabetične ketoacidoze.
•    Značilni simptomi so žeja, pogosto uriniranje, dehidraciia, utrujenost, bolečine v trebuhu, slabost z bruhanjem in pospešeno dihanje. Možen je tudi zadah po acetonu.
•    Ob višjih vrednostih glukoze v krvi (nad 15 mmol/L) zato vselej izmerite še ketone v seču.
Vaše telo v primeru ketoacidoze nujno potrebuje dovolj insulina in tekočine. Največkrat je potrebno zdravljenje v bolnišnici, zato čim prej poiščite zdravniško pomoč.

 

 

 

 

Ne pozabite:
V času bolezni so potrebne pogostejše meritve ravni glukoze v krvi in hitro ukrepanje.

 

 

 

Preventivni ukrepi


•    Še ko ste zdravi, se posvetujte s svojim zdravnikom, kako ukrepati med boleznijo.
•    Skrbite za dobro kondicijo, uživajte zdravo prehrano in se dovolj gibajte na svežem zraku.
•    Priporočeno je tudi cepljenje proti gripi.
•    Med boleznijo so potrebne pogostejše meritve ravni glukoze v krvi in hitro ukrepanje.

 

 

 

 

 

Priporočeni izdelki:
Accu-Check Aviva nano komplet za merjenje sladkorja
Idealna naprava za hitro, enostavno in natančno testiranje...
Accu-Chek Aviva aparat za merjenje glukoze
Merite z vzorcem krvi iz prstne blazinice, dlani, nadlakti, podlakti, stegna ali meč...
Povezani članki:

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

Zadnje novice

Aktualno Najbolj brano Najbolj komentirano

Tek dojemajmo kot krepilno vajo, vmesna hoja je zelo dobrodošel počitek. Prve tri mesece navajanja na tek ne tecite več kot dvakrat na teden.

Diagnoza rak je nedvomno ena najhujših, s katero se mora spoprijeti vedno več ljudi, tudi v Sloveniji. Čeprav posledica odkritja raka že dolgo ne pomeni več zagotovo smrti, pa podatki Eurostata, da je v letu 2015 v Evropski uniji zaradi raka največ ljudi umrlo prav v Sloveniji, niso spodbudni. Kaj lahko naredimo, da se raku izognemo?

Menopavza je normalen, neizogiben proces staranja in ne bolezen. Ponavadi se zgodi nekje med 45. in 55. letom. Kljub temu, se o menopavzi zelo malo govori in ostaja tabu tema. Ženske se je skoraj bojimo, saj označuje konec mladosti in plodnega obdobja. Pa je res tako?

Ste se vse poletje skrivali v dolgih hlačah in širokih majicah, ker vam kljub trudu ni uspelo shujšati niti kilograma? Potem po vsej verjetnosti potrebujete hitri tečaj uspešnega hujšanja. Spoznajte pet razlogov, zaradi katerih so vaše diete neuspešne, in do pomladi dosezite cilj, ki se vam je še pred minuto morda zdel nedosegljiv. Čas je, da se poslovite od odvečnih kilogramov.

Človeško telo je, razen na ustnicah, dlaneh in podplatih ter na določenih sramnih predelih, prekrito z dlakami. Poraščenost z močnimi dlakami (terminalnimi) je na nekaterih predelih telesa (obrvi, trepalnice, lasišče, pazduhe, genitalije) po puberteti enaka obema spoloma in vsem prebivalcem naše Zemlje.

V življenju moteče tvorbe na koži opazi skoraj vsakdo. Pred odstranitvijo je ključen natančen pregled kožnih sprememb pri dermatologu, ki bo z dermatoskopom postavil diagnozo in šele nato pacientu predstavil primerne možnosti odstranitve. Med slednjimi je prav radiofrekvenčna (RF) ablacija tista, ki jo zelo pogosto uporabljamo, saj daje zelo dobre rezultate.

Novosti

Prijava na e-novice

Bodite obveščeni o novostih in prejemajte obvestila...
Seznanjen sem z Izjavo o varstvu osebnih podatkov.

Napovedujemo